Fiske i fjällen
Motion 2006/07:MJ230 av Hans Stenberg och Agneta Lundberg (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Miljö- och jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2006-10-31
- Numrering
- 2006-10-31
- Bordläggning
- 2006-11-07
- Hänvisning
- 2006-11-07
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fiske på statens vatten i fjällen.
Motivering
Att vandra i de fjällen innebär fantastiska naturupplevelser. Än större blir upplevelsen om man delvis kan fånga sin egen mat under vandringen.
Tyvärr är det i dag mycket krångligt att få fiska på statens mark om man är ute och fjällvandrar i de svenska fjällen. Man måste ha fiskekort på ganska många sjöar och i de bästa vattnen är det ofta de bofasta som har fiskerätten.
För att underlätta för fjällvandrare borde det vara möjligt att till ett rimligt pris lösa ett fiskekort som gör det tillåtet att fiska i alla statens sjöar under förutsättning att den fisk man tar upp anrättas och äts på plats.
|
Stockholm den 23 oktober 2006 | |
|
Hans Stenberg (s) |
Agneta Lundberg (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fiske på statens vatten i fjällen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
