Färre pappershandlingar i kammaren

Motion 2014/15:794 av Emma Carlsson Löfdahl (FP)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Konstitutionsutskottet

Händelser

Inlämnad
2014-11-06
Granskad
2014-11-07
Hänvisad
2014-11-12

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av mängden pappershandlingar i kammaren.

Motivering

Dagligen så servar kammarkansliet oss riksdagsledamöter med föredragningslistor, talarlistor och övriga handlingar som är dagsaktuella genom att dela ut dessa på våra bänkar i kammaren. Dessa handlingar används bara under själva voteringen och är inget som ledamöterna tar med sig från kammaren.

Det borde finnas ett mer effektivt sätt att få ut handlingarna till oss än att ha dem i pappersform som sedan slängs direkt. Det är väldigt stora kostnader och merarbete att trycka och dela ut alla dessa handlingar som sedan inte används. För att spara på pengar, miljö och mänskliga resurser föreslår jag att det snarast görs en översyn av detta resursslöseri för att se hur man på ett effektivare och miljövänligare sätt kan förmedla handlingarna till oss riksdagsledamöter i kammaren.

.

Emma Carlsson Löfdahl (FP)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av mängden pappershandlingar i kammaren.
    Behandlas i
    Konstitutionsutskottet
    Betänkande 2014/15:KU6
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.