Farmakologisk behandling av pedofiler

Motion 2008/09:Ju427 av Yvonne Andersson och Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet

Händelser

Inlämning
2008-10-07
Numrering
2008-10-08

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att farmakologisk behandling i kombination med psykologisk och social terapi ska användas för att en dömd pedofil ska få villkorlig frigivning.

Motivering

Idag är det frivilligt för sexualbrottslingar att få terapi eller annan behandling i fängelset. Efter avtjänat straff kan den som kommer ut i princip vara lika farlig som innan.

Barn som blir utsatta för övergrepp av pedofiler är särskilt sårbara. Samhället måste ta övergrepp på barn på större allvar och ta ansvar för att förhindra upprepade brott.

Samhället borde få sexualförbrytare att bryta mönstret, få dem att sluta med sina brottsliga handlingar och få dem att komma till självinsikt om sitt sjuka sexuella beteende.

Det borde därför vara obligatoriskt för en dömd pedofil att delta i programverksamheten på anstalt. Forskning visar dock att ensidig beteendeterapi inte ger tillräckliga resultat. Medicinsk tidsbegränsad behandling borde därför vara ett måste för att en dömd pedofil ska få villkorlig frigivning.

Farmakologisk behandling där man med läkemedel sänker förekomsten av manligt könshormon, dämpar symptomen. I kombination med psykologisk och social terapi borde det kunna användas på pedofiler och våldtäktsmän för att förhindra återfall i brott. Det skulle skapa möjlighet för personer som begått sexuella övergrepp att leva i samhället utan att skada barn eller andra.

Vi måste vidta alla åtgärder vi kan för att skapa ett tryggt samhälle. Att säkra barnens trygghet är varje vuxengenerations självklara uppgift. Detta bör ges regeringen till känna.

Stockholm den 6 oktober 2008

Yvonne Andersson (kd)

Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att farmakologisk behandling i kombination med psykologisk och social terapi ska användas för att en dömd pedofil ska få villkorlig frigivning.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.