Europaparlamentets sammanträden
Motion 2002/03:K291 av Birgitta Carlsson (c)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2002-10-23
- Bordläggning
- 2002-10-30
- Hänvisning
- 2002-10-30
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen skall arbeta för att EU-parlamentet alltid förlägger sina sammanträden till Bryssel.
Motivering
Minskad byråkrati och enklare regler är något vi alla borde sträva efter i olika sammanhang. Ett sammanhang där det finns mycket byråkrati och många krångliga regler är i EU-byråkratin. Kostnaderna för detta parlament är också mycket omfattande. Vi är många i Sverige som anser det orimligt att vi skall vara så stora nettobetalare som vi är, med tanke på vårt lands ekonomi.
Ett möjligt sätt att minska kostnaderna i EU-parlamentet borde vara att alltid samlas på samma ställe, förslagsvis i Bryssel. Det måste kosta alltför mycket i både tid och pengar att förflytta sig mellan de två lokaliseringar vi har idag. För att minska byråkratin och kostnaderna borde regeringen i EU arbeta för att EU-parlamentet alltid sammanträder i Bryssel.
|
Stockholm den 21 oktober 2002 | |
|
Birgitta Carlsson (c) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen skall arbeta för att EU-parlamentet alltid förlägger sina sammanträden till Bryssel.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
