EUDR

Motion 2025/26:2263 av Sten Bergheden (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Miljö- och jordbruksutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-03
Granskad
2025-10-03
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att revidera och se över EUDR-kraven och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

När EU hittar på nya regler så tänker man uppenbarligen inte på vilka konsekvenser det får för företag och för Europeisk konkurrenskraft. Att införa spårbarhet som innebär konsekvenser och kostnader för företag inom Eu gynnar inte våra företag och vår konkurrenskraft. Syftet med EUDR är väl för att säkra och minska hotet mot avskogning och hotade skogar. Det syftet kan ju i sig verka lovande men om konsekvenserna blir att alla företag som handlar och använder skogsråvara drabbas av omfattande byråkrati för att bevisa skogsråvarans ursprung, då blir det helt orimligt och mycket kostsamt. Nu tvingas alla företag i leveranskedjan uppfylla krav på spårbarhet och tillbörlig aktsamhet. Ett mycket komplext och tidskrävande och dyrt arbete helt i onödan.

Om Eu vill ha denna kontroll borde den ha stannat vid kontroll av produkten av den aktör som först släpper ut den på EU-marknaden. Så en revidering och en översyn är helt nödvändig så att dessa nya regler inte belastar företag och konkurrenskraft på ett helt orimligt sätt.

 

 

Sten Bergheden (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att revidera och se över EUDR-kraven och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Miljö- och jordbruksutskottet
    Betänkande 2025/26:MJU6
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.