Ersättning till vigselförrättare
Motion 2006/07:C243 av Carina Hägg (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Civilutskottet
Händelser
- Numrering
- 2006-10-30
- Inlämning
- 2006-10-31
- Bordläggning
- 2006-11-07
- Hänvisning
- 2006-11-07
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ersättningen till förrättare av vigsel och registrerat partnerskap.
Motivering
Ersättningen till förrättare av vigsel och registrerat partnerskap är 110 kr för den första förrättningen under en dag och därefter 30 kr per registreringstillfälle under samma dag. Ersättningen har inte justerats sedan 1986. Enligt uppgift hade den socialdemokratiska regeringen för avsikt att ta ställning till ersättningsnivåerna men någon höjning av ersättningen skedde inte. Det är angeläget att regeringen uppmärksammar frågan och överväger behovet att höja ersättningen. Detta bör riksdagen ge regeringen till känna.
|
Stockholm den 24 oktober 2006 | |
|
Carina Hägg (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ersättningen till förrättare av vigsel och registrerat partnerskap.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
