Till innehåll på sidan

En svensk tandvårdsreform

Motion 2024/25:2475 av Louise Thunström och Annika Strandhäll (båda S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämnad
2024-10-03
Granskad
2024-10-03
Hänvisad
2024-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tandvårdsreform med syftet att kostnaderna för tandvård likställs med övrig sjukvård och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Det finns starka samband mellan dåliga tänder och andra sjukdomar. Exempelvis så är risken att drabbas av hjärt- och kärlsjukdomar förhöjd hos personer med dålig munhälsa. Obehandlade sjukdomar i mun och tänder innebär samma lidande och risker för den enskilde som sjukdomstillstånd i övriga delar av kroppen. Det finns idag stora socio­ekonomiska skillnader i tandhälsa och en femtedel av svenska folket besöker inte tandläkare regelbundet. Tandvården är en klassfråga och många tvingas välja bort nödvändig tandvård för att de inte har råd. Dåliga tänder är ett socialt stigma som signalerar fattigdom.

Den bärande principen för tillgången till svensk sjukvård är att behovet ska styra, inte plånboken. Men när det kommer till våra tänder så efterföljs inte det. Tandvården bygger i stället på att patienten själv måste betala en stor del. Dessutom så har tand­vårdens finansieringssystem genom åren blivit ett lapptäcke av olika komplexa ersättningstrappor och villkor.

En jämlik tandvård stärker folkhälsan och ger därmed också en mer jämlik och jämställd hälsa. Sverige är i behov av en tandvårdsreform som tar sikte på att kostnaderna ska ligga i linje med övrig sjukvård. Det skulle kunna åstadkommas genom att inkludera tandvården i sjukvårdens högkostnadsskydd.

 

 

Louise Thunström (S)

Annika Strandhäll (S)

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tandvårdsreform med syftet att kostnaderna för tandvård likställs med övrig sjukvård och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Socialutskottet
    Betänkande 2024/25:SoU14
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.