En individualiserad trafikförsäkring

Motion 2007/08:C218 av Lars Elinderson (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Civilutskottet

Händelser

Inlämning
2007-09-28
Numrering
2007-10-02
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en individualisering av trafikförsäkringen och försäkringsbolags tillgång till polisregister över trafikbrott och rattonykterhet.

Motivering

Regeringen föreslår i budgetpropositionen en skatt på trafikförsäkringspremien för att dels finansiera de kostnader på sjukförsäkringssystemet som orsakas av biltrafiken, dels åstadkomma en mer försäkringsmässig lösning av trafikförsäkringen.

Flera skäl talar för att en ökad försäkringsmässighet i trafikförsäkringen både ökar rättvisan mellan olika trafikanter och incitamenten för den enskilde trafikanten att uppträda på ett mer trafiksäkert sätt i trafiken.

Om alla kör nyktra, använder bilbälte och håller hastigheten skulle antalet dödade i trafiken halveras. Detta faktum borde också slå igenom i trafikförsäkringen. Enligt beräkningar som gjorts av försäkringsbolag och motororganisationer borde till exempel en person som fått sitt körkort indraget efter trafikförseelser betala närmare tre gånger så hög trafikförsäkringspremie som den med ett obrutet körkortsinnehav.

I dag avgörs trafikförsäkringspremien av den enskilde bilistens ålder, kön, bostadsort och bilmodell. Det är inte möjligt att påverka premiens storlek genom att förändra sitt trafikbeteende eller visa ett klanderfritt ”record”. En individualiserad trafikförsäkring liknande de system som tillämpas bland annat i Kanada och Storbritannien, skulle både öka rättvisan mellan trafikanter med olika riskbeteende, samtidigt som det skulle leda till ett ökat riskmedvetande och främja trafiksäkerheten i stort.

Men en förändring i sådan riktning kräver lagändringar. För att försäkringsbolagen skall kunna ta hänsyn till körbeteende och andra individbaserade faktorer när de sätter trafikförsäkringspremien måste de få tillgång till uppgifter i körkortsregistret om rattonykterhet, fortkörning och andra trafikförseelser. Detta är i dag inte möjligt. Jag anser att lagen bör ändras så att det blir möjligt.

Stockholm den 27 september 2007

Lars Elinderson (m)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en individualisering av trafikförsäkringen och försäkringsbolags tillgång till polisregister över trafikbrott och rattonykterhet.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.