Elpistol för poliser
Motion 2008/09:Ju431 av Sten Bergheden (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2008-10-07
- Numrering
- 2008-10-08
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ändra lagstiftningen för att tillåta elpistol även i Sverige.
Motivering
Svenska poliser kan idag använda sig av batong, pepparspray och tjänstevapen och många menar att det behövs en fjärde variant, ett slags mellanalternativ.
Allt fler länder använder här elpistol, i Europa finns Tyskland och England som exempel. Användningen av elpistol minskar skador vid svåra gripanden och skulle bidra till att säkrare oskadliggöra personer i nära situationer.
Sverige behöver också följa med i säkerhetsutvecklingen för att våra poliser ska kunna möta olika hot med olika nivåer på vapen. Elpistol är ett effektivare verktyg för polisen.
|
Stockholm den 29 september 2008 | |
|
Sten Bergheden (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ändra lagstiftningen för att tillåta elpistol även i Sverige.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
