Elevhälsa

Motion 2007/08:Ub527 av Maryam Yazdanfar (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet

Händelser

Inlämning
2007-10-05
Numrering
2007-10-09
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om elevhälsan.

Motivering

En av skolhälsovårdens viktigaste uppgifter är att medverka till att varje elev får goda förhållanden för sitt lärande. Skolhälsovården har ett speciellt ansvar för vissa elever. Det kan vara elever med kroniska sjukdomar, funktionshinder eller inlärningssvårigheter. Skolhälsovården ska medverka till att arbetsmiljö och inlärningssituation anpassas till elevens förutsättningar och behov.

Ängslan, oro och ångest är psykiska problem som finns i allt lägre åldrar. Våra myndigheter intygar att barns psykiska ohälsa är ett stort problem. Behovet av personal som kan göra medicinska, psykologiska, psykosociala och specialpedagogiska insatser är stort och en förutsättning för att eleven ska kunna tillgodogöra sig kunskap och samtidigt bli en trygg vuxen.

Elever och föräldrar ska kunna vända sig till utbildad personal för att få stöd och hjälp med personliga eller skolrelaterade problem, och denna personal ska också vara skolans kontakt gentemot sociala myndigheter, institutioner och den barn- och ungdomspsykiatriska verksamheten.

Stockholm den 4 oktober 2007

Maryam Yazdanfar (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om elevhälsan.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.