Dubbelspår Herrljunga–Uddevalla

Motion 2012/13:T458 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämning
2012-10-05
Numrering
2012-10-08

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att bygga dubbelspår mellan Herrljunga och Uddevalla.

Motivering

Det är stor kapacitetsbrist på Västra stambanan in mot Göteborg. Det måste i närtid skapas möjligheter till ökad kapacitet mot Göteborg. Problemet med kapacitetsbristen ökar för varje år och det är ofta stora förseningar. Utbyggnad till dubbelspår skulle öka kapaciteten.

För att öka flexibiliteten och höja kapaciteten på järnvägssystemet mot Göteborgs central och mot Göteborgs hamn bör man omgående bygga dubbelspår på sträckan Herrljunga–Vänersborg–Öxnered–Uddevalla. Om staten bygger ut denna sträckning kommer det även att vara positivt för de varuproducerande näringarna och besöksnäringarna i området.

Den socialdemokratiska regeringen såg till genom Trollhättepaketet att det blev dubbelspår mellan Göteborg och Öxnered. Framkomligheten har också förbättrats på sträckan Uddevalla–Göteborg. Bygger man dubbelspår mellan Herrljunga och Öxnered kan man till exempel köra snabbtåg från Göteborg till Trollhättan, Öxnered, Vänersborg, Herrljunga mot Stockholm.

En utbyggd järnväg måste anslutas till den eventuella byggnationen av hamn i Vargön. Detta skulle ge bra förutsättningar att flytta över mer gods från väg till järnväg och båt.

Stockholm den 1 oktober 2012

Jörgen Hellman (S)

Christina Oskarsson (S)

Jan-Olof Larsson (S)

Peter Johnsson (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att bygga dubbelspår mellan Herrljunga och Uddevalla.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.