Dubbdäck

Motion 2010/11:T224 av Lars Beckman (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämning
2010-10-22
Numrering
2010-10-26

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inte förbjuda användandet av dubbdäck.

Motivering

För oss som bor och verkar norr om Dalälven är det av mycket stor vikt att trafiksäkerheten är hög, eftersom det är många som kör bil i Norrland – ofta och långt. Trafiksäkerhet är självfallet en viktig fråga även för dem som bor söder om Dalälven.

Idag pågår en opinionsbildningskampanj som vill förbjuda användning av dubbdäck. Ett eventuellt förbud vore ett mycket allvarligt hot mot den svenska traditionen att värna en hög trafiksäkerhet. Enligt Trafikverkets analyser är dubbdäck 42 procent säkrare än så kallade dubbfria vinterdäck.

Vid klara och torra vägbanor kan dubbfria vinterdäck vara ett alternativ. Men vid mycket halt väglag, som ofta inträffar mornar och kvällar i hela Sverige, är vinterdäck med dubb det bästa alternativet för bilister.

I enlighet med den svenska traditionen om att ha en hög trafiksäkerhet bör regeringen avstå från att förbjuda vinterdäck med dubb. Detta bör ges regeringen till känna.

Stockholm den 22 oktober 2010

Lars Beckman (M)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inte förbjuda användandet av dubbdäck.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.