Domstolars placering i statligt ägda fastigheter

Motion 2025/26:2546 av Mattias Eriksson Falk och Roger Hedlund (båda SD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet
Inlämnad:
2025-10-06
Granskad:
2025-10-06
Hänvisad:
2025-10-15
PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att domstolar ska förläggas till fastigheter som staten äger och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Att staten har full kontroll över fastigheter där samhällsviktiga verksamheter arbetar bör vara ett givet mål för ett flertal myndigheter. Som exempel kan nämnas Polismyndig­heten, Åklagarmyndigheten och Domstolsverket (Sveriges Domstolar). Detta för att säkerställa tillträde i fastigheten och omkringliggande ytor. Idag finns exempel på hur fastigheter ägs av personer som Sveriges Domstolar och i förlängningen svenska staten inte vill ha koppling till. Regeringen bör därför i så hög grad som möjligt säkerställa att domstolar ligger i fastigheter ägda av staten.

 

 

Mattias Eriksson Falk (SD)

Roger Hedlund (SD)

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att domstolar ska förläggas till fastigheter som staten äger och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2025/26:JuU17 Processrättsliga frågor
    Behandlas i
    Justitieutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)