Diskrimineringslagen

Motion 2012/13:A306 av Anna Steele (FP)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet
Inlämning:
2012-10-04
Numrering:
2012-10-05
DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att diskrimineringslagen bör ålägga arbetsgivare att arbeta förebyggande med samtliga diskrimineringsgrunder.

Motivering

Diskrimineringslagen ger skydd på sju lagstadgade diskrimineringsgrunder: ålder, religion och trosuppfattning, etnicitet, sexuell läggning, kön, könsidentitet eller könsuttryck och funktionsnedsättning.

I alla dessa fall måste arbetsgivare genomföra aktiva åtgärder om någon har blivit diskriminerad. När det gäller de fyra grunderna kön, etnicitet samt religion och trosuppfattning har arbetsgivaren en lagstadgad skyldighet att ha ett fortlöpande förebyggande arbete. Så är inte fallet med de övriga tre grunderna, och diskrimineringslagen bör därför ändras så att arbetsgivare åläggs att arbeta förebyggande med samtliga diskrimineringsgrunder.

Stockholm den 4 oktober 2012

Anna Steele (FP)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att diskrimineringslagen bör ålägga arbetsgivare att arbeta förebyggande med samtliga diskrimineringsgrunder.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter