Den svenska elförsörjningen

Motion 2001/02:N285 av Sven Hulterström och Claes-Göran Brandin (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Näringsutskottet

Händelser

Granskning
2001-10-05
Hänvisningsförslag
2001-10-05
Inlämning
2001-10-05
Numrering
2001-10-05
Registrering
2001-10-05
Utskottsförslag
2001-10-05
Bordläggning
2001-10-11
Hänvisning
2001-10-11

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att noga följa utvecklingen av hur kraftvärme beskattas.

  2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att verka för att kraftvärmeverk ges förutsättningar för att kunna konkurrera med övrig elproduktion på likvärdiga villkor.

Motivering

Vi anser att kraftvärmebeskattningen bör ses över i syfte att stärka den resurs­effektiva kraftvärmens konkurrenskraft i energisystemet. Idag utnyttjas vissa kraftvärmeanläggningar inte fullt ut p.g.a. bristande lönsamhet delvis beroende på systemet för beskattning. Därutöver förhindras nyinvesteringar i kraftvärme och istället används kondenskraftverk som har sämre effektivitet och större påverkan på miljön.

I ett kraftvärmeverk produceras såväl el som värme samtidigt. På detta sätt kan cirka 90% av energiinnehållet i bränslet tillvaratas. Att öka andelen kraftvärme i energisystemet är av allmänt intresse och innebär en rad fördelar, t.ex. minskat beroende av elimport, minskade utsläpp genom effektivare resursanvändning samt ökad försörjningstrygghet genom lokal elproduktion.

Med stöd av ovanstående anser vi att regeringen noga bör följa utvecklingen av beskattningen av kraftvärme samt verka för att kraftvärme ges förutsättningar för att kunna konkurrera med övrig elproduktion på likvärdiga villkor.

Stockholm den 28 september 2001

Sven Hulterström (s)

Claes-Göran Brandin (s)


Yrkanden (2)

  • 1
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att noga följa utvecklingen av hur kraftvärme beskattas.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet
  • 2
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att verka för att kraftvärmeverk ges förutsättningar för att kunna konkurrera med övrig elproduktion på likvärdiga villkor.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.