med anledning av prop. 2011/12:84 Den nordiska stridsgruppen 2015

Motion 2011/12:Fö8 av Torbjörn Björlund m.fl. (V)

Ärendet är avslutat

Motionsgrund
Proposition 2011/12:84
Motionskategori
Följdmotion
Tilldelat
Försvarsutskottet

Händelser

Inlämning
2012-04-11
Bordläggning
2012-04-12
Hänvisning
2012-04-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen avslår proposition 2011/12:84 och tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige inte ska leda eller delta i den nordiska stridsgruppen 2015.

Inledning

I propositionen föreslås att Sverige ska ta ansvar som ramnation för en av EU:s stridsgrupper första halvåret 2015. I budgetpropositionen för 2012 föreslog regeringen att den nordiska stridsgruppen skulle ställas till EU:s förfogande för en ny beredskapsperiod första halvåret 2014. Riksdagen godkände inte det, men godkände senare att Sverige som ramnation får leda en nordisk stridsgrupp tidigast under 2015 med de villkor som försvarsutskottet angett. En förutsättning var också att regeringen skulle ta initiativ till en luftförsvarsutredning.

Stridsgrupp 2015

Sverige har i dag ett nära militärt förhållande till EU. Vi har vid ett par tillfällen varit med och satt upp stridsgrupper som stått i beredskap halvårsvis. Vänsterpartiet menar att Sverige inte ska delta i EU:s stridsgrupper då det är ett led i EU:s fortsatta militarisering. Sverige är officiellt fortfarande alliansfritt men har bl.a. genom åtagande i EU:s stridsgrupper frångått sitt gamla krav på att militära insatser från Sveriges sida alltid ska föregås av ett FN-mandat.

Dessutom har det tidigare visat sig att kostnaderna för ett deltagande och ett ramansvar blir en mycket kostsam historia. Erfarenheterna från framför allt NBG 2008, men även NBG 2011, visar att kostnaderna har en tendens att rusa iväg. Det är dessutom organisatoriskt betungande för både grundorganisation och insatsorganisation att leda och delta i en stridsgrupp. Det är något som kan påverka bl.a. den personalrekrytering som pågår inom Försvarsmakten och som har visat sig vara mycket besvärlig. Mot den bakgrunden bör Sverige avstå från att leda och delta i en av EU:s stridsgrupper första halvåret 2015. Detta bör riksdagen som sin mening ge regeringen till känna.

Stockholm den 5 april 2012

Torbjörn Björlund (V)

Jens Holm (V)

Siv Holma (V)

Hans Linde (V)

Kent Persson (V)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen avslår proposition 2011/12:84 och tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige inte ska leda eller delta i den nordiska stridsgruppen 2015.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.