De kristnas situation i Irak

Motion 2011/12:Sf207 av Anita Brodén och Karin Granbom Ellison (FP)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialförsäkringsutskottet

Händelser

Inlämning
2011-09-28
Numrering
2011-09-30

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör ta hänsyn till den rådande situationen för kristna minoriteter i Irak när asylärenden behandlas.

Motivering

I Irak har ett hat gentemot kristna, som anses stå på västmakternas sida, inneburit att kristna kidnappats och mördats. Många kristna har flytt och sökt asyl bland annat i Sverige och känner en stor oro över att bli avvisade tillbaka till Irak. Kristna som är kvar avstår från att röra sig utomhus av rädsla för att drabbas av kidnappning och våld.

Kristna och muslimska ledare i Irak träffas då och då för att samtala om den svåra säkerhetssituationen i Irak. Den senaste tiden har situationen blivit svårare. Kristna kyrkor, liksom sunni- och shiamoskéer, förstörs och våld och förföljelse sker varje dag.

Kyrkoledare som besökt Sverige beskrev Irak som ett land med ”allmän laglöshet där kriminella gäng och extrema grupper härjar fritt”.

Minoritetsgrupperna är i akut behov av säkerhet och trygghet. Det finns exempelvis också ett akut behov att återuppbygga en fungerande infrastruktur för att kunna leverera elektricitet och rent vatten till befolkningen.

FN:s flyktingkommissariat UNHCR har i flera år kritiserat tvångsutvisningarna från Sverige och flera andra europeiska länder till Irak. I början av juni 2011 besökte FN:s flyktingkommissarie António Guterres Sverige och uppmanade oss att inte utvisa personer som tillhör sårbara minoritetsgrupper, till exempel kristna, till Irak.

Sverige bör ta hänsyn till den rådande situation som kristna minoriteter utsätts för när asylärenden behandlas.

Stockholm den 28 september 2011

Anita Brodén (FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör ta hänsyn till den rådande situationen för kristna minoriteter i Irak när asylärenden behandlas.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.