Dalhalla som nationalscen
Motion 2000/01:Kr224 av Runar Patriksson och Harald Nordlund (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2000-10-05
- Bordläggning
- 2000-10-11
- Granskning
- 2000-10-11
- Hänvisning
- 2000-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Dalhalla bör bli nationalscen med ekonomiskt stöd. Motivering
Det unika kalkbrottet norr om Rättvik i Dalarna har förvandlats till en unik scen för framträdanden med sång, spel och teater. Dalhalla har blivit ett riksintresse. Vi anser att denna nationalscen i Dalarna bör få ekonomisk stöttning lika som andra nationalscener och tas in i marknadsförningen av nationalscener.
Kulturlandskapet Dalarna med sina många gruvor har här fått en möjlighet att visas och ge ett rikt utbud av kultur från hela landet på en historisk och unik teater och musikscen.
Stockholm den 2 oktober 2000
Runar Patriksson (fp)
Harald Nordlund (fp)
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförts om att Dahalla bör bli nationalscen med ekonomiskt stöd.
- Behandlas i
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Dalhalla bör bli nationalscen med ekonomiskt stöd.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.