CSN för körkortsutbildning

Motion 2025/26:3217 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-06
Granskad
2025-10-06
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa ett CSN-körkortslån och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Att underlätta och stimulera körkorttagandet gynnar såväl individen som samhället i stort. Körkortet är en engångskostnad som tyvärr är väldigt kännbar när man är tidigt i livet och inte haft möjlighet att tjäna ihop pengar för denna typ av utgifter. Med en möjlighet att ta körkort med hjälp av CSN-lån som gäller för alla, inte bara de som står utanför arbetsmarknaden som tidigare lösningar för finansiering krävt, ges alla samma chans att ta körkort. Det ger möjlighet till likvärdiga förutsättningar för att kunna ta körkort så att körkortet inte bara är för dem med familjer som kan hjälpa till med finansieringen.

CSN-lånet bör utformas så att det även kan innefatta yrkesförarutbildning för att kunna bidra till både kompetensförsörjning och möjlighet till karriärväxling under livet. Kreditrisken lånet innebär bör anses låg då körkortet innebär stora möjligheter att försörja sig och därmed börja betala av lånet.

CSN-lån till körkort är en investering i att få fler ut i arbete, möjlighet till karriärväxling, bryta utanförskap och skapa likvärdiga förutsättningar att förflytta sig oavsett vart man bor i landet.

 

 

 

Ann-Sofie Lifvenhage (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa ett CSN-körkortslån och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Trafikutskottet

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.