Bruks- och boplikt

Motion 2013/14:C210 av Olle Larsson (SD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Civilutskottet
Inlämning:
2013-09-20
Numrering:
2013-09-27
DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att för ägande av fastigheter över femtio hektar ska bruks- och boplikt gälla.

Motivering

Landsbygden avfolkas i allt snabbare takt. Det krävs kraftfulla åtgärder för att vända den avvecklingen till utveckling.

Skogs- och jordbruksfastigheter köps idag upp av företag och privatpersoner som inte avser att bebo dem. Det är förödande för landsbygden och bidrar till avfolkningen.

Därför ska bruks- och boplikt gälla på fastigheter över femtio hektar. Dessutom ska företag ha en förvaltare i berörd bygd. Det är ett led i att skapa en levande landsbygd.

Riksdagen ska därför besluta om att bruks- och boplikt ska gälla på fastigheter över femtio hektar.

Stockholm den 20 september 2013

Olle Larsson (SD)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att för ägande av fastigheter över femtio hektar ska bruks- och boplikt gälla.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter