Böter för utländska fortkörare

Motion 2015/16:1129 av Sten Bergheden (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet

Händelser

Inlämnad
2015-10-05
Hänvisad
2015-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett förslag på hur vi kan bötfälla även de utländska förare med utländska registreringsnummer som kört för fort i Sverige och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Det är inte acceptabelt att utlandsregistrerade fordon kan köra för fort i Sverige och slippa böter. Sverige måste ställa högre krav på de europeiska länderna så att de har fungerande registersystem för fordon och att det ska gå att spåra en chaufför som kör för fort i Sverige. Idag kan en chaufför köra rakt förbi en fartkamera i för hög hastighet och sedan slippa betala böterna. Ett system man borde undersöka för de utländska fordonen är att i de fall man inte hittar chauffören som kört för fort då istället bötfälla fordonsägaren. Det är viktigt att regeringen tar fram ett förslag som gör att de utländska fortkörarna inte kan slippa undan sina böter. 

 

Sten Bergheden (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett förslag på hur vi kan bötfälla även de utländska förare med utländska registreringsnummer som kört för fort i Sverige och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Justitieutskottet
    Betänkande 2015/16:JuU18
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.