Borttagande av plastpåseskatten
Motion 2022/23:1943 av Sten Bergheden (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2022-11-23
- Granskad
- 2022-11-23
- Hänvisad
- 2022-12-01
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ta bort plastpåseskatten och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Skatten på plastpåsar infördes den 1 maj 2020. Det har nu gått över ett år sedan den nya skatten infördes. När skatten infördes var skatten på 3 kronor per kasse och 30 öre för frukt- och grönsakspåsar.
Regeringen budgeterade då med att plastpåseskatten skulle ge skatteintäkter på 2,1 miljarder, vilket inte heller har inträffat. Däremot har importen av plastpåsar från Kina ökat och dessa tillverkas under sämre förhållanden och större miljöpåverkan än de svenska återvunna plastpåsarna.
Att transportera sämre plastpåsar från Kina till Sverige för att regeringen lagt en plastpåseskatt på Sveriges mer miljövänliga plastpåsar förefaller vara ett mycket felaktigt agerande.
Därför bör man se över möjligheten att ta bort den svenska plastpåseskatten.
Sten Bergheden (M) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ta bort plastpåseskatten och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Skatteutskottet
Betänkande 2022/23:SkU14 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.