Bohmanhus på 100 kvadratmeter
Motion 2021/22:565 av Edward Riedl (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Civilutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2021-09-27
- Granskad
- 2021-09-27
- Hänvisad
- 2021-10-14
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett förslag på Bohmanhus och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Friggeboden och sedan Attefallshuset har varit två frihetsreformer i Sverige. Det är bra att det sker förenklingar så människor runt om i Sverige kan bygga stugor, förråd och mindre hus för boende. Svenskt byggande är omgärdat av mycket byråkrati och många drömmar stoppas av detta. Genom att införa ytterligare en komplementbyggnad som inte behöver bygglov kan friheten och möjligheterna öka ytterligare. Dessutom bör det för Bohmanhuset utredas hur det kan bli enklare regler än för Attefallshuset.
Edward Riedl (M) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett förslag på Bohmanhus och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Civilutskottet
Betänkande 2021/22:CU12 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.