Beskattning av förluster
Motion 2004/05:Sk310 av Anita Sidén och Anna Lilliehöök (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2004-10-05
- Bordläggning
- 2004-10-14
- Hänvisning
- 2004-10-14
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om s.k. avkastningsskatt på pensionssparande.
Motivering
Sverige är ensamt i världen om att beskatta förluster. Svenska pensionssparare får skatta för en avkastning de inte fått.
Sedan många år tillbaka betalar varje pensionssparare en så kallad avkastningsskatt på försäkringskapitalet. Avkastningsskatten på denna form av sparande tas ut schablonmässigt och skatt utgår oavsett om det finns någon avkastning eller ej.
Enkelt uttryckt tas skatt ut oavsett om värdet på pensionskapitalet ökar eller minskar under året. Ordet "avkastningsskatt" är därför bedrägligt.
Förra året drog staten in 12 miljarder i skatt på pensionssparandet. Att inte förglömma är att spararna dessutom drabbades av en engångsskatt på 16 miljarder 1986.
Avkastningsskatt kan alltså tas ut även om man inte fått någon avkastning. Det är orimligt att behöva betala skatt för något som man inte fått. Frågan borde snarast ses över och rättas till.
|
Stockholm den 1 oktober 2004 | |
|
Anita Sidén (m) |
Anna Lilliehöök (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om s.k. avkastningsskatt på pensionssparande.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
