Bergslagspendeln i norra Västmanland

Motion 2008/09:T371 av Agneta Berliner m.fl. (fp, m, c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämning
2008-10-03
Numrering
2008-10-07

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om nödvändigheten av statliga insatser för att ge Bergslagspendeln ökad kapacitet.

Motivering

En väl utbyggd infrastruktur är av avgörande betydelse för Sveriges framtid. Detta gäller inte minst för mindre städer med en begränsad egen arbetsmarknad. Snabb och tät kollektivtrafik till närliggande större städer spelar en avgörande roll för befolkningsutvecklingen och tillväxten i en mindre ort. Med utökade pendlingsmöjligheter växer de regionala arbetsmarknaderna, vilket sin tur skapar effektivare resursanvändning och högre tillväxt såväl lokalt, regionalt som nationellt.

Detta gäller inte minst för de anslutande pendlarna till och från den befolkningstäta Mälarregionen. Västmanlands orter ut med Bergslagspendeln,
Kolbäck–Västerås–Hallstahammar–Surahammar–Ramnäs–Virsbo–Ängelsberg– Fagersta, är mycket beroende av att kunna erbjuda sina invånare en tät tidtabell för att göra pendlingsarbete möjligt. Bergslagspendeln borgar också för förbindelser vidare till såväl Stockholm som Borlänge, Gävle och Eskilstuna. Regionen binds samman med bra tågförbindelser, och detta kan inte enbart lämnas åt de regionala trafikhuvudmännen. Dagens tidtabell för Bergslagspendeln begränsas idag av att det finns en alltför liten möjlighet för möte på järnvägen. Det är därför angeläget att utbyggnad av mötesspår genomförs så att regionens potential används och i än större utsträckning bidrar till Sveriges välstånd.

Detta bör riksdagen ge regeringen till känna.

Stockholm den 3 oktober 2008

Agneta Berliner (fp)

Staffan Anger (m)

Jessica Polfjärd (m)

Jörgen Johansson (c)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om nödvändigheten av statliga insatser för att ge Bergslagspendeln ökad kapacitet.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.