Bensinskatten

Motion 2001/02:Sk231 av Margareta Cederfelt (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet
Granskning:
2001-10-05
Hänvisningsförslag:
2001-10-05
Inlämning:
2001-10-05
Numrering:
2001-10-05
Registrering:
2001-10-05
Utskottsförslag:
2001-10-05
Bordläggning:
2001-10-11
Hänvisning:
2001-10-11

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sänkt skatt på bensin.

Sänkt bensinskatt

De höga kostnaderna för bensin är kännbara för alla i Sverige. Det höga bensinpriset har flera orsaker, dels den svaga kronkursen, dels höjt världsmarknadspris, men framför allt höga skatter. Många människor är beroende av bilen för sin försörjning, det handlar bland annat om resor till och från arbetet samt resor i tjänsten. För hushåll med barn är bilen viktig för att underlätta att lämna och hämta barn vid dagis, skola och fritidsaktiviteter.

Dagens bensinpris utgörs till cirka 65 procent av skatt. Bensinskatten tillkommer ovanpå redan beskattade pengar vilket ytterligare förstärker orimligheten i den höga bensinskatten.

Bensinskatten måste snarast sänkas i syfte att göra det möjligt för enskilda individer att välja transportmedel efter behov och inte efter skattekraft.

Stockholm den 20 september 2001

Margareta Cederfelt (m)


Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sänkt skatt på bensin.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet

Övrigt om motionen

Intressenter