Befattningspeng inom civilförsvaret
Motion 1992/93:Fö403 av Kenneth Lantz (kds)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Försvarsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1993-01-26
- Bordläggning
- 1993-02-09
- Hänvisning
- 1993-02-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Civilförsvaret utbetalar ersättning med 4 kr/dag till arbetsledare i form av befattningspeng. Det är ofta små belopp som utbetals eftersom övningarna ofta omfattar endast 2--3 dagar. Dessa utbetalningar innebär ganska höga administrativa kostnader för civilförsvaret.
Ofta har man gemensamt beslutat att skänka sina pengar till välgörande ändamål, som i sig kan vara behjärtansvärt. Detta till trots skulle säkert ingen sakna dessa utbetalningar, men några slantar och mycket arbete sparas in.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om ändring av reglerna för befattningspeng.
Stockholm den 25 januari 1993 Kenneth Lantz (kds)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om ändring av reglerna för befattningspeng.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om ändring av reglerna för befattningspeng.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.