Bättre tillsyn vid cabotagetransporter

Motion 2012/13:T377 av Johan Andersson (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämning
2012-10-04
Numrering
2012-10-05

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bättre tillsyn vid cabotagetransporter.

Motivering

En cabotagetransport innebär att ett transportföretag under en begränsad period utför inrikes transporter för annans räkning i en medlemstat där företaget inte är etablerat. Transportföretag från alla EU- och EES-länder har rätt att utföra cabotagetransporter i Sverige och vice versa. Ett transportföretag som kommer med last i internationell trafik har rätt att utföra upp till tre cabotagetransporter inom sju dagar efter sista lossningen av det internationella godset.

Vid kontakter med branschen framkommer det att man upplever att tillsynen av detta upplevs vara bristfällig från svenska myndigheter sida, något som också påtalats i riksdagens trafikutskotts rapport 2011/12:RFR8. Därför bör systemet för tillsyn av cabotagetransporter snarast förbättras.

Stockholm den 1 oktober 2012

Johan Andersson (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bättre tillsyn vid cabotagetransporter.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.