Balans mellan risk och vinst
Motion 2008/09:C431 av Karin Pilsäter (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Civilutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2008-10-07
- Numrering
- 2008-10-08
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fortsatt översyn av insolvensrätten.
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om balans mellan överskott och underskott i beskattningen.1
1 Yrkande 2 hänvisat till SkU.
Motivering
När det går bra för ett företag, betalas full skatt på vinsten. Går det dåligt, med underskott, får detta sparas och kvittas mot framtida överskott, dock ej fullt ut. Underskott får ej kvittas mot tidigare inbetalda skatter, ej heller får skattekreditering göras. Detta är särskilt problematiskt för nya och växande företag, vars vinster kan ligga längre fram i tiden. I exempelvis USA är reglerna mer symmetriska mellan överskott och underskott. Enligt en studie av professorerna Julie Berry Cullen och Roger Gordon (”Tillväxt och Entreprenörskap”, Braunerhjelm och Wikström red, Forum för småföretagsforskning 2006) skulle en tillämpning av de svenska skattereglerna på förhållandena i USA ge en minskning av småföretagandet där på 66 %.
Naturligtvis går det inte rakt av att överföra dessa resultat till att amerikanska regler för underskottsavdrag skulle öka det svenska företagandet i motsvarande grad, men det är en viktig fingervisning om betydelsen av inte bara beskattningen av överskott, utan riskfördelningen.
Att misslyckas är inget fel, det går aldrig att säga i förväg vilka affärsidéer som kommer att bära. I Sverige ses en konkurs snarare som ett utslag av ekonomiskt fiffel än som ett misslyckande som vi kan lära av.
Utredningen om ett samlat insolvensförfarande har nyligen lämnats, bland annat innehållande förslag om skuldsanering och ett samlat insolvensförfarande.
Frågor kring insolvenslagstiftningens effekter för graden av entreprenöriell aktivitet, för företagsklimatet, i ett land uppmärksammas alltmer, inte minst av OECD och från EU-kommissionen. I rapporten ”Rätten att misslyckas” (ITPS 2006) påtalas ett antal områden som behöver ses över för svensk del, bland annat behovet av tidiga varningssystem för att kunna lägga ner sitt företag snabbare eller komma tillrätta med situationen. Möjligheter till skuldavskrivning för företagare liksom reglerna för så kallat beneficium, det vill säga hur mycket av tillgångar som kan räknas bort, menar man också borde ses över. Dessa frågor behöver också beaktas då regeringen ser över insolvensrätten. Även frågan om asymmetrin i beskattningen av överskott och underskott bör ses över.
|
Stockholm den 6 oktober 2008 | |
|
Karin Pilsäter (fp) |
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fortsatt översyn av insolvensrätten.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
- 2Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om balans mellan överskott och underskott i beskattningen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.