Avveckling av statens ägande i SAS
Motion 2011/12:N292 av Oskar Öholm (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2011-10-04
- Numrering
- 2011-10-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om statens ägande i SAS AB.
Motivering
En god utgångspunkt för statligt ägande av bolag är att ägandet måste ge ett stort mervärde för skattebetalarna och vara förknippat med ett mycket tydligt syfte. Vad gäller den svenska statens ägande i flygbolaget SAS är det svårt att se att de villkoren är uppfyllda.
Sedan avregleringen, i Sverige och i Europa, har en lång rad nya flygbolag tillkommit, destinationerna blivit fler och priserna lägre. Marknaden är samtidigt komplicerad och varje framgångsrikt bolag måste kunna hantera stora omkostnader och ha tillgång till riskvilliga investerare. Det är i det sammanhanget svårt att se vad som motiverar svenska statens ägande av ett flygbolag.
Flygmarknaden är konkurrensutsatt och välfungerande. Regeringen bör därför se över möjligheterna att vid lämplig tidpunkt avveckla sitt ägande av SAS.
|
Stockholm den 3 oktober 2011 | |
|
Oskar Öholm (M) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om statens ägande i SAS AB.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
