Avskaffande av landshövdingsämbetet
Motion 2010/11:K216 av Jenny Petersson (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2010-10-20
- Numrering
- 2010-10-26
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa ämbetet som landshövding i Halland.
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över länsstyrelsens uppgifter.
Motivering
I varje län i Sverige finns en länsstyrelse, en statlig myndighet, som främst är riksdagens och regeringens förlängda arm och genomför deras beslut. I Halland finns det en landshövding som ska vara statens företrädare i länet, men frågan är om denna roll har spelats ut i vårt moderna Halland och Sverige.
År 1634 reformerades den svenska statsförvaltningen av Axel Oxenstierna och länsstyrelserna inrättades. Som chef tillsattes en landshövding i varje län. I dag har länsstyrelserna i Sverige främst ansvaret att sköta viss myndighetsutövning. Därutöver har länsstyrelsens viktigaste arbetsuppgifter blivit att främja länets utveckling på invånarnas villkor utifrån uppdraget från regeringen och riksdagen.
I Halland har vissa av länsstyrelsens uppgifter redan flyttats till självstyrelseorganet Region Halland och arbetet kring bildandet av nya Region Halland är i full gång. Den 1 januari 2011 samlas regional utveckling och hälso- och sjukvård i en gemensam organisation. Med ett direktvalt självstyrelseorgan ter det sig ologiskt att behålla den gamla organisationen. Länsstyrelsens uppgifter bör därför bli föremål för en översyn och dess uppgifter bör överföras till närbesläktade myndigheter, Region Halland samt enskilda kommuner. I och med att länsstyrelseorganisationens verksamhetsgrenar fördelas ut på detta sätt är det naturligt att landshövdingsämbetena borde läggas ned. Regeringen bör därför se över möjligheterna för att avskaffa ämbetet som landshövding i Halland samt se över länsstyrelsens uppgifter.
|
Stockholm den 18 oktober 2010 | |
|
Jenny Petersson (M) |
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa ämbetet som landshövding i Halland.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
- 2Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över länsstyrelsens uppgifter.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
