Avdragsrätt för fordon i näringsverksamhet
Motion 2005/06:Sk307 av Jan Ertsborn (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2005-10-05
- Bordläggning
- 2005-10-13
- Hänvisning
- 2005-10-13
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behov av att förändra avdragsrätten i mervärdesskattelagen avseende fordon i näringsverksamhet.
Motivering
Enligt mervärdesskattelagen är det inte möjligt att dra av mervärdesskatt avseende lätta lastbilar med mindre än att fordonet har en ”luftspalt” mellan förarutrymme och lastutrymme. Orsaken härtill är helt enkel den att lagstiftaren på så vis förhindrar att fordonet ifråga skulle kunna brukas privat.
Denna fråga är väl känd av såväl Finansdepartementet som skatteutskottet.
Det har sagts att ett avgörande är avhängigt någon behandling inom EU såsom förklaring till att detta uppenbara missförhållande inte rättas till. Emellertid kan vi inte vänta hur länge som helst utan nu är hög tid att förändra detta missförhållande.
Förestående fråga är ett bra exempel på något som kan förändras utan nämnvärda kostnader och som kan bli en tydlig pusselbit bland många i syfte att öka småföretagandet i Sverige.
|
Stockholm den 28 september 2005 | |
|
Jan Ertsborn (fp) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behov av att förändra avdragsrätten i mervärdesskattelagen avseende fordon i näringsverksamhet.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.