Åtgärder mot pornografi

Motion 2002/03:K343 av Veronica Palm (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Konstitutionsutskottet

Händelser

Inlämning
2002-10-23
Bordläggning
2002-10-30
Hänvisning
2002-10-30

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om pornografi som hinder för verklig jämställdhet.

Motivering

Så länge det finns pornografi kan vi aldrig uppnå verklig jämställdhet. Pornografi är, vid sidan av sexualiserat våld, det yttersta och mest makabra beviset på att vi lever i ett patriarkat – ett system som värderar män högre än kvinnor. Pornografi fungerar också som ideologiskt bränsle och bidrar till att vidmakthålla systemet. I all pornografi ges budskapet att kvinnor är objekt, tillgängliga för mäns behov.

Pornografi är dokumentation av mäns övergrepp på kvinnor och barn. Budskapet är att kvinnor njuter av sexuellt våld. Att försvara pornografi är att försvara sexuellt utnyttjande i yttrandefrihetens och tryckfrihetens namn.

I kampen för ett jämställt samhälle och uppluckring av traditionella könsroller är det logiskt att också motverka all form av pornografi. Regeringen arbetar aktivt med jämställdhet och Sverige är i mycket ett föregångsland på området. Jag önskar att regeringen också tar problemen med pornografin på allvar. Pornografi är ett hinder för verklig jämställdhet!

Stockholm den 13 november 2002

Veronica Palm (s)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om pornografi som hinder för verklig jämställdhet.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.