Återkallande av läkarlegitimationer

Motion 2015/16:2671 av Cecilia Widegren (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämnad
2015-10-06
Hänvisad
2015-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att se över dagens villkor för att återkalla läkarlegitimation och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

De senaste åren har tyvärr omfattande fall av fusk med ersättningar från Försäkringskassan eller LSS avslöjats. Fuskandet och de rena bedrägerierna är skadliga på flera sätt. Det tar resurser från dem som har ett verkligt behov och som behöver samhällets stöd, samtidigt som det urholkar förtroendet för myndigheterna och de olika stödprogram som de ansvarar för.

Människorna som lyckas simulera en skada eller ett funktionshinder är skrupelfria bedragare som antingen är goda skådespelare eller som betalar för intyg. För att få ersättning från LSS eller sjukförsäkringen behövs läkarintyg. Ett läkarintyg som intygar osanna förhållanden uppsåtligen är kriminellt och dessutom moraliskt förkastligt. För att stävja och beivra sådant beteende behöver det bli tydligt vad som gäller i regelverket för läkarlegitimation. Där bör stå att en läkare som skriver falska läkarintyg ska förlora legitimationen och därmed rätten att praktisera som läkare.

 

Cecilia Widegren (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att se över dagens villkor för att återkalla läkarlegitimation och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Socialutskottet
    Betänkande 2015/16:SoU7
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.