Arkivens betydelse för demokratin
Motion 2025/26:1255 av Denis Begic m.fl. (S)
Motionen bereds i utskott
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-10-02
- Granskad
- 2025-10-02
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheter att stärka arkivens uppdrag och resurser och tillkännager detta för regeringen.
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa långsiktig planering för bevarande och tillgänglighet av arkivmaterial och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Arkiven är samhällets minne och en grundförutsättning för insyn, forskning, rättssäkerhet och demokrati. Genom att bevara och tillgängliggöra handlingar kan medborgare, media och forskare granska makten, förstå historien och följa hur beslut fattats.
Samtidigt står arkivverksamheten inför stora utmaningar. Digitalisering, nya lagringsformer och bristande resurser gör att viktiga handlingar riskerar att gå förlorade eller bli otillgängliga för framtiden. Arkiven är inte bara ett kulturarv – de är också en del av vår demokratiska infrastruktur. Utan fungerande arkiv försvåras både insyn och ansvarstagande.
För att säkerställa att kommande generationer har tillgång till vår gemensamma historia, och för att garantera öppenhet i samtiden, behöver arkivens uppdrag och förutsättningar stärkas. Detta kräver långsiktighet och tydliga prioriteringar.
|
Denis Begic (S) |
|
|
Matilda Ernkrans (S) |
Karin Sundin (S) |
Yrkanden (2)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheter att stärka arkivens uppdrag och resurser och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Kulturutskottet
Betänkande 2025/26:KrU4
- 2.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa långsiktig planering för bevarande och tillgänglighet av arkivmaterial och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Kulturutskottet
Betänkande 2025/26:KrU4
Behandlas i betänkande (1)
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
