Arbetsmarknaden för döva och hörselskadade ungdomar
Motion 2008/09:A204 av Jasenko Omanovic och Agneta Lundberg (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2008-09-24
- Numrering
- 2008-10-02
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om döva och hörselskadade ungdomar på arbetsmarknaden.
Motivering
Unga med funktionshinder har det inte lätt, i synnerhet inte om man är döv eller hörselskadad. Arbetsmarknaden för döva och hörselskadade ungdomar är begränsad och möjligheterna att få ett fast arbete på den öppna arbetsmarknaden är nästan obefintliga. Regeringens nya regler gör det inte lättare.
Regeringens nya politik, som innebär att man måste flytta till den ort där det finns jobb, diskriminerar döva och hörselskadade, eftersom den utgår från tesen att alla människor som söker jobb har samma egenskaper och möjligheter. Det är viktigt att tolkningen av flyttkraven utgår från den enskildes möjligheter. Därför är det viktigt att se över de insatser som görs för den här ungdomsgruppen samt göra ytterligare insatser för att döva och hörselskadade ska få större acceptans på arbetsmarknaden.
|
Stockholm den 23 september 2008 | |
|
Jasenko Omanovic (s) |
Agneta Lundberg (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om döva och hörselskadade ungdomar på arbetsmarknaden.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
