Antalet socialförsäkringsnämnder

Motion 2005/06:Sf320 av Conny Öhman (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialförsäkringsutskottet
Avslut
Motionen är färdigbehandlad
Inlämning:
2005-10-05
Bordläggning:
2005-10-13
Hänvisning:
2005-10-13

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att reglera beslutsrätten för fastställande av antalet socialförsäkringsnämnder.

Motivering

Socialförsäkringsnämnderna fattar beslut i många viktiga socialförsäkringsärenden. Vid omorganisationen av Försäkringskassan beslutades att Försäkringsdelegationen ska utse ledamöter i Socialförsäkringsnämnderna. Ibland finns dock behov av att förändra antalet.

Socialförsäkringsnämnder. Att nominera kandidater till nämnden är en process som tar tid.

I god tid före nästa nomineringstillfälle måste det regleras hur många i nämnden som ska väljas.

Idag synes det dock oreglerat vilken instans som har rätt att fatta beslut om indelning av Socialförsäkringsnämnden. Det är därför angeläget att snarast klarlägga beslutsrätten i denna fråga.

Stockholm den 29 september 2005

Conny Öhman (s)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att reglera beslutsrätten för fastställande av antalet socialförsäkringsnämnder.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter