Antalet kommunala och regionala miljömål

Motion 2004/05:MJ240 av Hans Backman (fp)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Miljö- och jordbruksutskottet

Händelser

Inlämning
2004-10-05
Bordläggning
2004-10-14
Hänvisning
2004-10-14

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det behövs en tredimensionell miljömålsutvärdering där inte enbart hänsyn tas till hur miljötillståndet utvecklas, utan som även väger in ekonomiska och sociala aspekter som exempelvis påverkan på sysselsättningen.

Motivering

Antalet kommunala och regionala miljömål måste minskas så att ett normalt företag får en rimlig chans att förstå målen. De nationella miljömålen utvecklades för att ge en ökad tydlighet kring de miljöpolitiska ambitionerna. Syftet var att skapa en ökad överskådlighet.

Tanken med förändringen var god men arbetet med att bryta ned de nationella miljömålen till kommunala och regionala delmål har ytterligare komplicerat situationen.

Många kommuner har flera hundra miljömål och därutöver har länsstyrelserna ett stort antal regionala delmål. Det stora antalet miljömål gör det omöjligt för ett normalt företag att känna till och förstå miljömålen. Ännu mer komplicerat blir det för företag som har verksamhet i flera olika kommuner.

Miljömålen håller på att bli en pappersprodukt långt ifrån företagen och medborgarnas verklighet. Antalet kommunala och regionala miljömål måste därför minskas och myndigheterna måste göra tydligare prioriteringar mellan de olika målen.

Den utvärdering av Sveriges miljömål 2004 som Miljömålsrådet arbetat med är dock endimensionell. Den har endast tagit hänsyn till hur miljötillståndet utvecklas. Jag anser att det behövs en tredimensionell miljömålsutvärdering där även ekonomiska och sociala aspekter - exempelvis påverkan på sysselsättningen - vägs in. En ordentlig konsekvensanalys gör att möjlighet ges att balansera olika målkonflikter och arbeta fram en väl avvägd miljöpolitik som ger största möjliga samhällsnytta till minsta möjliga samhällskostnad.

Stockholm den 23 september 2004

Hans Backman (fp)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det behövs en tredimensionell miljömålsutvärdering där inte enbart hänsyn tas till hur miljötillståndet utvecklas, utan som även väger in ekonomiska och sociala aspekter som exempelvis påverkan på sysselsättningen.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.