Ändring av vallagen
Motion 2007/08:K264 av Ulf Holm (mp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2007-10-02
- Numrering
- 2007-10-04
- Bordläggning
- 2007-10-16
- Hänvisning
- 2007-10-16
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ändra vallagen så att alla partier som har rätten att få sina valsedlar utlagda i vallokalen även ska få sina valsedlar med förtryckta nominerade namn utlagda av Valmyndigheten.
Motivering
De partier som i dag har rätten att få sina valsedlar utlagda i vallokaler i samband med allmänna val har det ändå inte fullt ut. I bestämmelserna gäller det endast valsedlar med partinamn och inte de förtryckta med kandidaternas namn. Detta leder till att alla partier måste distribuera sina valsedlar med kandidatnamnen själva. Än värre är det kanske att möjligheten att kryssa sin kandidat försvåras. Detta leder till att partierna själva får lägga ned mycket resurser på att distribuera valsedlar med förtryckta nominerade namn på via olika hushållsutskick.
Jag tycker det vore mycket rimligt att de partier som har rätten att få sina valsedlar utlagda i vallokal även skall få valsedlar med de förtryckta nominerade utlagda.
Ett problem som uppstår i dag är att i arbetet med att distribuera valsedlarna till vallokalerna kan partiarbetare sabotera för andra partier, vilket nog kan intygas av många partiarbetare som varit ute i vallokalerna. Om valmyndigheten ansvarade för att lägga ut valsedlar skulle fusket inte vara möjligt, eller i alla fall troligen minskas rejält.
|
Stockholm den 2 oktober 2007 | |
|
Ulf Holm (mp) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ändra vallagen så att alla partier som har rätten att få sina valsedlar utlagda i vallokalen även ska få sina valsedlar med förtryckta nominerade namn utlagda av Valmyndigheten.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
