Allmän rättshjälp

Motion 2011/12:Ju285 av Ann-Christin Ahlberg (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet

Händelser

Inlämning
2011-10-04
Numrering
2011-10-06

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att man ska se över möjligheten att söka allmän rättshjälp vid bodelning.

Motivering

En separation är ofta känslomässigt krävande och det är inte ovanligt att det är svårt att komma överens hur man ska fördela sina gemensamma tillgångar.

Vid separation är det många kvinnor som inte kan ta till vara sina rättigheter att få del av sina tillgångar på grund av att de inte har råd att driva igenom en bodelning.

Störst är problemen när kvinnor på grund av våld tvingas lämna sitt hem utan att ha möjlighet att ta med sig sina ägodelar.

Enligt nuvarande regelverk betalas ingen rättshjälp ut för att genomföra en bodelning. I vissa fall kan staten bekosta en bodelningsförrättares arbete under högst fem timmar. Det är först om en tvist uppstår till följd av en genomförd bodelning som rättshjälp kan beviljas.

Detta innebär att kvinnor i stor utsträckning avstår från att driva en bodelningsprocess på grund av kostnaderna och att man inte vågar eller kan ta de ekonomiska konsekvenserna som det kan medföra.

Konsekvenserna blir då ofta att kvinnan står utan ekonomiska tillgångar och andra privata ägodelar och tillgångarna i det tidigare gemensamma hemmet, och de delas inte upp rättvist. Jag anser att vi måste se över möjligheten att söka allmän rättshjälp vid bodelning.

Stockholm den 3 oktober 2011

Ann-Christin Ahlberg (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att man ska se över möjligheten att söka allmän rättshjälp vid bodelning.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.