Alkoholtester till sjöss

Motion 2004/05:Fö240 av Maud Ekendahl (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Försvarsutskottet
Inlämning:
2004-10-05
Bordläggning:
2004-10-14
Hänvisning:
2004-10-14

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa en lagändring så att Kustbevakningen erhåller rätt att utföra alkoholtester i sjötrafiken.

Motivering

Kustbevakningen har en modern och processinriktad verksamhet och en välutbildad personal. Kustbevakningstjänstemännen har en hel del polisiära uppgifter. Syftet är att kunna göra ingripande tidigt när polis inte finns tillgänglig.

Kustbevakningens verksamhet är viktig i det så kallade rättskedjeperspektivet. Dess kompetens avseende verksamheter till sjöss skulle emellertid utnyttjas bättre samtidigt som polis och åklagare skulle kunna avlastas från enklare ärenden. Därför borde Kustbevakningen få rätt att ta rutinmässiga alkoholutandningsprov i sjötrafiken. I nuläget får personalen inte utföra någon utandningskontroll som bevissäkring utan tvingas medföra personen till land för provtagning. Givetvis bör en lagändring ske för att utöka effektiviteten i rättskedjan!

Stockholm den 3 oktober 2004

Maud Ekendahl (m)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa en lagändring så att Kustbevakningen erhåller rätt att utföra alkoholtester i sjötrafiken.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter