Äktenskap mellan kusiner

Motion 2001/02:L288 av Carina Hägg (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Lagutskottet

Händelser

Granskning
2001-10-05
Hänvisningsförslag
2001-10-05
Inlämning
2001-10-05
Numrering
2001-10-05
Registrering
2001-10-05
Utskottsförslag
2001-10-05
Bordläggning
2001-10-11
Hänvisning
2001-10-11

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kusinäktenskap.

Motivering

I nuvarande äktenskapsbalk finns inga hinder för kusingifte. Detta är inte heller önskvärt trots en förmodad ökad risk för missbildade barn. Kusinäktenskap har en historisk bakgrund och förekommer i flera länder inklusive dagens Sverige, men ändå är kunskapen här liten. De bristfälliga kunskaperna gäller inte minst de strukturer som ligger bakom förekomsten av kusinäktenskap.

Olika kulturer kan kategorisera familjeband olika. Några exempel: många skiljer på parallellkusiner och korskusiner. I en kultur kan en patrilinjär parallellkusin vara för nära släkt, medan en annan kultur föreskriver att sonen bör gifta sig med pappans brorsdotter.

När kusinäktenskap arrangeras med både kvinnans och mannens samtycke är det främst en familjangelägenhet. Men när kusinäktenskap blir ett tvång vidgas det till en samhällsfråga. Det är därför angeläget att frågan om kusin­äktenskap tas upp i den dialog som förs om unga flickors egna val, tvångsäktenskap, hedersmord, mansrollen och jämställdhet.

Stockholm den 1 oktober 2001

Carina Hägg (s)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kusinäktenskap.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Bifall
    Kammarens beslut
    =utskottet

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.