Affärsarbetstiders inverkan på hälsa i arbetslivet
Motion 2001/02:A360 av Lilian Virgin och Carina Adolfsson Elgestam (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Granskning
- 2001-10-05
- Hänvisningsförslag
- 2001-10-05
- Inlämning
- 2001-10-05
- Numrering
- 2001-10-05
- Registrering
- 2001-10-05
- Utskottsförslag
- 2001-10-05
- Bordläggning
- 2001-10-11
- Hänvisning
- 2001-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att uppmärksamma affärers öppettider med koppling till ohälsa.
Motivering
I arbetslivet har stress och arbetsskador ökat. Så också inom handelsområdet. Öppettider och arbetstidsförläggning har på ett påtagligt sätt koncentrerats till obekväm arbetstid. Detta har påverkat det sociala livet för handelsanställda och det innebär en minskad gemensam tid för familjen och för vila och rekreation. Det skulle kunna gå att skapa goda arbetsförhållanden inom handelsbranschen utan att för den skull ha en reglering av affärstiderna.
I de trepartssamtal som kommer att initieras utifrån föreslaget i elvapunktsprogrammet mot ohälsa bör diskussioner kunna föras om arbetstidernas inverkan på hälsan för handelsanställda.
|
Stockholm den 4 oktober 2001 | |
|
Lilian Virgin (s) |
Carina Adolfsson Elgestam (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförts om att uppmärksamma affärers öppettider med koppling till ohälsa.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
