Reglering av kriminellas möjlighet att byta namn

Motion 2025/26:45 av Josef Fransson (SD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Civilutskottet
Inlämnad:
2025-09-11
Granskad:
2025-09-17
Hänvisad:
2025-10-15

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör försvåra för kriminella att byta namn och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Det är alltför lätt för kriminella att byta namn i Sverige vilket ger en rad implikationer. Bland annat har det rapporterats om hur utländska medborgare utan uppehållstillstånd enkelt kan byta namn efter lagändringen om namnbyte 2017, vilket har missbrukats för att begå brott i Sverige. På samma sätt kan livsstilskriminella gång på gång byta namn för att begå brott med olika kreativa upplägg. Regeringen bör adressera detta genom en ny reform av lagstiftningen. Utländska medborgare bör inte kunna byta namn alls och dömda kriminella bör på olika sätt begränsas att gömma sin identitet bakom nya namn.

 

 

Josef Fransson (SD)

 

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör försvåra för kriminella att byta namn och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2025/26:CU12 Familjerätt
    Behandlas i
    Civilutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om motionen

Intressenter