Utgiftsområde 19 Regional utveckling

Motion 2025/26:3781 av Katarina Luhr m.fl. (MP)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Näringsutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-07
Granskad
2025-10-07
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen anvisar anslagen för 2026 inom utgiftsområde 19 Regional utveckling enligt förslaget i tabell A i motionen.

Motivering

Tabell A Anslagsförslag för 2026 för utgiftsområde 19 Regional utveckling

Tusental kronor

Anslag

Regeringens förslag

Avvikelse från regeringen

1:1

Regionala utvecklingsåtgärder

2 167 337

±0

1:2

Transportbidrag

455 864

±0

1:3

Europeiska regionala utvecklingsfonden och Fonden för en rättvis omställning, perioden 2021–2027

2 251 000

±0

99:1

Landsbygdsavtal

±0

300 000

Summa

4 874 201

300 000

Målet för den regionala utvecklingspolitiken är utvecklingskraft med stärkt lokal och regional konkurrenskraft för en hållbar utveckling i alla delar av landet. Miljöpartiet anser att fokus inom den regionala utvecklingspolitiken bör ligga på att ge Sveriges landsbygder goda förutsättningar att utveckla affärsmodeller och verksamheter som bidrar till en hållbar samhällsutveckling och uppfyllandet av Sveriges miljö- och klimatmål.

En grundläggande förutsättning för en hållbar samhällsutveckling är tillgången till offentlig och kommersiell service. Vi har motsatt oss regeringens tidigare neddragning på Statens servicecenter inom ramen för utgiftsområde 2 anslag 1:14 och satsar 40 miljoner kronor årligen på att förstärka finansieringen av Statens servicecenter.

I syfte att ytterligare stärka tillgången till service och främja hållbara transporter på landsbygder satsar vi 300 miljoner i anslag 99:1 på ett nytt stöd som vi kallar lands­bygdsavtal. Stödet är inspirerat av stadsmiljöavtalen och innebär statlig medfinansiering för landsbygdskommuner, regioner och privata aktörer som vill ingå kontrakt för att skapa bättre alternativ för hållbart resande och minska transportbehovet på landsbygden. Landsbygdsavtal kan bland annat innebära satsningar på kollektivtrafik i glesbygd, grannskapskontor, förstärkt digital tillgänglighet, bibehållen eller förbättrad lokal kommersiell service, bättre förutsättningar för cykelpendling och smarta mobilitets­lösningar inklusive anropsstyrd kollektivtrafik.

 

 

Katarina Luhr (MP)

 

Emma Nohrén (MP)

Linus Lakso (MP)

Rebecka Le Moine (MP)

Amanda Palmstierna (MP)

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen anvisar anslagen för 2026 inom utgiftsområde 19 Regional utveckling enligt förslaget i tabell A i motionen.
    Behandlas i
    Näringsutskottet
    Betänkande 2025/26:NU2
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.