Tydlighet i hur kommunala och statliga taxor och avgifter motiveras

Motion 2025/26:1802 av Jan Ericson (M)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Finansutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-02
Granskad
2025-10-03
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av tydlighet kring taxor och avgifter och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Den moderatledda regeringen har tagit initiativ till många regelförenklingar för både företag och enskilda. Men det finns mycket kvar att förenkla i vårt byråkratiska samhälle. Inte minst insatser mot orimliga taxor och avgifter.

Ett problem är att mycket höga avgifter för olika offentliga tjänster försvaras med att man bara tar ut ”självkostnadspris”. Den som har betalt avgiften för ett bygglov till kommunen eller för en avstyckning till Lantmäteriet har ofta väldigt svårt att förstå hur man kunnat lägga så oerhört många timmars arbete på ärendet som avgiften motsvarar.

För stämpelskatter för exempelvis lagfart eller pantbrev är skillnaden mellan nedlagt arbete och skattens storlek obefintlig i dagens digitaliserade verksamhet.

Om man ser skatter och avgifter som ett sätt att stärka kommunens eller statens budget ska man vara ärlig och tydlig med detta och inte låtsas att kostnaden motsvarar det arbete som utförts. Om man hävdar att kostnaden motsvarar nedlagd tid ska man på ett transparent sätt redovisa detta för den som ska betala.

 

 

Jan Ericson (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av tydlighet kring taxor och avgifter och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Finansutskottet
    Betänkande 2025/26:FiU26

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.