Förfalskade läkemedel

Motion 2025/26:1685 av Margareta Cederfelt (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-02
Granskad
2025-10-02
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder för att reducera förekomsten av förfalskade läkemedel och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Förfalskade läkemedel har länge förekommit och det finns åtskilliga exempel på personer som köpt förfalskade preparat på nätet eller vid utlandsresa.

I Sverige finns idag endast begränsade möjligheter att kontrollera och stoppa förfalskade läkemedel.

Om förfalskade läkemedel skulle hitta vägen in i den legala distributionskedjan skulle situationen bli ytterst allvarlig. Det skulle skada allmänhetens förtroende för hälso- och sjukvården och framför allt utsätta patienter för direkt livsfara.

Ännu har inga förfalskade läkemedel hittats på vårdinrättningar i Sverige. I de förfalskade läkemedlen kan den aktiva substansen saknas eller vara utbytt, det finns även risk för att de förfalskade läkemedlen innehåller föroreningar.

Den begränsade svenska kontrollen kan skapa falsk trygghet. Om ett förfalskat läkemedel tar sig in i den lagliga distributionskedjan i ett annat EU-land kan preparatet därefter dyka upp var som helst inom hela unionen.

Det är allt vanligare att personer köper läkemedel via internet. Samtidigt är okunskapen om de risker som förekommer stora. Vid många undersökningar och behandlingar inom sjukvården förväntas patienten själv införskaffa läkemedel, exempelvis smärtstillande, lugnande eller andra läkemedel. I det fall patienten köper de rekommenderade läkemedlen på nätet och dessa läkemedel är förfalskade kan undersökningen eller behandlingen i värsta fall påverkas.

Med anledning av ovanstående bör regeringen snarast utveckla en strategi i syfte att stoppa att förfalskade läkemedel hamnar i de svenska distributionsleden, inklusive internet.

 

 

 

Margareta Cederfelt (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder för att reducera förekomsten av förfalskade läkemedel och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Socialutskottet
    Betänkande 2025/26:SoU14
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.