Utbildningsminister Carl Thams åtgärder beträffande vissa forskningsstiftelser

KU-anmälan 1994/95:29 (235-1994/95) av Isa Halvarsson (fp)

KU-anmälningar

Riksdagsledamöterna kan lämna in anmälningar till konstitutionsutskottet, KU, om att KU ska granska olika ministrar i regeringen. KU:s behandling av anmälningarna finns i KU:s granskningsbetänkande.

PDF

Isa Halvarsson
Riksdagsledamot (fp)
1994-12-15
Dnr 235-1994/95

Anmälan till granskning av utbildningsminister Carl Thams agerande vis a vi forskningsstiftelserna.

Omedelbart efter valet hösten 1994 startade utbildningsminister Carl Tham en kampanj mot de nyinrättade forskningsstiftelserna. Den hade som tema att utbildningsministern ansåg stiftelserna vara odemokratiska. Han har också ifrågasatt deras tillblivande.

Detta trots att de föreslagits av den förra regeringen och antagits av riksdagen i vanliga demokratiska former.

Därefter har Carl Tham och statssekreteraren i utbildningsdepartementet utövat aktiva påtryckningar mot stiftelsernas styrelser. Bl a har han uppmanat styrelserna att ansöka om permutation av stiftelsernas grundstadga så att de i fortsättningen inte skulle kunna verka självständigt. Dessa påtryckningar kan tydas som hot.

Jag anser att Carl Tham agerat utöver gränsen för sitt ministeransvar och detta bör granskas av KU.

Isa Halvarsson

KU-anmälningar

Riksdagsledamöterna kan lämna in anmälningar till konstitutionsutskottet, KU, om att KU ska granska olika ministrar i regeringen. KU:s behandling av anmälningarna finns i KU:s granskningsbetänkande.