Granskning av biståndsministerns styrning av Sida samt indraget bistånd till Islamic Relief Sverige

KU-anmälan 2025/26:52 (2026-2025/26) av LOTTA JOHNSSON FORNARVE (V)

LOTTA JOHNSSON FORNARVE
Riksdagsledamot (V)
2026-05-12
Dnr 2026-2025/26

Granskning av biståndsminister Benjamin Dousas styrning av Sida samt indraget bistånd till Islamic Relief Sverige

Islamic Relief Sverige arbetar med global utveckling och hjälparbete i ett 40-tal länder i Afrika och Asien. Organisationen har fått svenskt biståndsstöd sedan 2018, ett samarbete som länge fungerade väl.

2021 beskrev Sida Islamic Relief som en organisation med ”effektiv verksamhet av hög kvalitet”, en bedömning som baserades på en nio månader lång utvärdering med flera fältbesök och flera internationella granskningar.

Men i januari 2026 kom beslutet att stödet stoppas mot bakgrund av regeringens klausul § 5.6 anges att Sida ska:

”säkerställa att bistånd inte ges till aktörer som bedriver eller stödjer antidemokratisk verksamhet, våldsbejakande extremism, islamism, antisemitism, terrorism, verksamhet som underminerar kvinnors och flickors rättigheter samt hatpropaganda riktad mot individer eller grupper.”

Islamic Relief har genomgått en rad granskningar de senaste åren – bland annat av Sida samt CVE(Center mot våldsbejakande extremism)– som betonar att de inte hittat något som tyder på att Islamic Relief Sveriges verksamhet är antidemokratisk eller våldsbejakande. Trots detta stoppas stödet mot bakgrund av en försiktighetsprincip.

I tidningsartiklar av DN och ETC har det nu framkommit att biståndsminister Benjamin Dousa haft privata konversationer på X med Sidas styrelsemedlem, Magnus Ranstorp. Det framkommer att Ranstorp är mycket kritisk till Islamic Relief. Biståndsministern skickar sedan meddelanden från Ranstorp vidare till Sidas dåvarande generalsekreterare Jakob Granit.

Trots tidigare beslut och trots att ledande chefer på Sida varnar för att det indragna stödet kan få förödande konsekvenser beslutas att stödet ska dras in.

För mig framstår det som att Benjamin Dousas styrning av Sida skett i strid mot grundlagens bestämmelser 12 kap RF. Då han genom kontakter med Sidas styrelsemedlemmar och dåvarande Generalsekreterare för Sida påverkat beslut angående stödet till Islamic Relief.

I Sverige råder förbud mot så kallat ministerstyre. Regeringen styr riket, men detta sker genom regleringsbrev, utnämningar och myndighetsdialoger, men inte genom att ett statsråd påverkar styrelsemedlemmar eller en myndighet hur den ska sköta sin myndighetsutövning, eller tillämpa lagstiftningen.

Jag anser att konstitutionsutskottet utifrån ovanstående bör granska biståndsminister Benjamin Dousas agerande och styrning av Sida angående beslutet om att avbryta stödet till organisationen Islamic Relief samt vilka arbetssätt som finns inom Utrikesdepartementet. Myndigheternas självständighet är huvudsakligen reglerad i 12 kap. 2 § regeringsformen.

Lotta Johnsson Fornarve (V)