Utvecklingen i södra Ångermanland
Interpellation 2006/07:600 av Sonidsson, Eva (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-05-29
- Inlämnad
- 2007-05-29
- Besvarad
- 2007-06-12
- Sista svarsdatum
- 2007-06-13
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 29 maj
Interpellation
2006/07:600 Utvecklingen i södra Ångermanland
av Eva Sonidsson (s)
till näringsminister Maud Olofsson (c)
Efter försvarsnedläggningen i Sollefteå utlokaliserades huvudkontoret för Folke Bernadotteakademin till Sandö i Kramfors kommun för snart fem år sedan. Syftet var att stödja den lokala utvecklingen i området, men också att förstärka samstämmigheten i svenska krishanterings- och fredsinsatser genom samverkan med Räddningsverkets utbildningsskola i Sandö.
Utredningen om en myndighet för säkerhet och beredskap lämnade nyligen sitt betänkande. Utredningen skriver att man i sitt arbete har tagit betydande regionalpolitiska hänsyn och föreslår därför bland annat att det skapas ett administrativt centrum i Sollefteå och att viss utbildning ska bedrivas i Sandö. I Sandö ska utbildningsorganisationen för räddningsverksamhet enligt förslaget minska betydligt, vilket i princip innebär en halvering av dagens verksamhet.
Det är positivt att Sollefteå föreslås få behålla arbetstillfällen genom det föreslagna centrumet. Det är viktiga arbetsplatser, inte minst för kvinnor i kommunen. Men administration tillhör de arbetsuppgifter som först riskerar att försvinna när det görs besparingar. Ökande datorisering leder också till allt färre arbetstillfällen inom denna sektor.
Tillsammans med en halvering av utbildningsverksamheten i Sandö och andra hot om nedläggningar innebär detta att framtiden för södra Ångermanland ser mörk ut. Det innebär fortsatt befolkningsminskning och det är i första hand de unga och välutbildade som flyttar. Det i sin tur leder till en ännu svagare lokal utveckling. För att bryta denna negativa utveckling krävs det kraftfulla åtgärder från statens sida.
Jag vill fråga näringsministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att förbättra näringslivets förutsättningar i Västernorrland.
Debatt
(10 Anföranden)Interpellationsdebatt 2006/07:600
Webb-tv: Utvecklingen i södra Ångermanland
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2006/07:124 Tisdagen den 12 juniProtokoll 2006/07:124 12 § Svar på interpellationerna 2006/07:600 och 604 om näringslivets förutsättningar i Västernorrland
Protokoll från debatten
Anf. 79 Maud Olofsson (C)
Anf. 80 Eva Sonidsson (S)
Anf. 81 Jasenko Omanovic (S)
Anf. 82 Maud Olofsson (C)
Anf. 83 Eva Sonidsson (S)
Anf. 84 Jasenko Omanovic (S)
Anf. 85 Maud Olofsson (C)
Anf. 86 Eva Sonidsson (S)
Anf. 87 Jasenko Omanovic (S)
Anf. 88 Maud Olofsson (C)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

